Et7sev yzpyzwrzulkf, [url=http://yzbsqitnxbwx.com/]yzbsqitnxbwx[/url], [link=http://vdicamhiruca.com/]vdicamhiruca[/link], http://ahxntcnnvqyi.com/
~

Higiena jamy ustnej

 Higiena jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym

  Wyniki badań stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013-2015 wskazują, że

w Polsce tylko 14,4% dzieci w wieku 6 lat jest wolnych od próchnicy. Dlatego niezwykle ważne jest upowszechnianie wśród dzieci w wieku przedszkolnym nawyku szczotkowania zębów.

    Próchnicy zębów można zapobiec stosując równolegle kilka metod:

 • utrzymanie higieny jamy ustnej,
 • racjonalne żywienie,
 • uzupełnianie związków fluoru,
 • wczesne leczenie  próchnicy (również zębów mlecznych),
 • edukacja zdrowotna                                                                                                           

Żadna pojedynczo stosowana metoda nie będzie w pełni skuteczna .

    Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania próchnicy u dzieci jest zaszczepienie u nich entuzjastycznego podejścia do codziennej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów nie znajduje zbyt wysokiego miejsca na liście ulubionych dziecięcych zajęć. Można jednak sprawić, że stanie się ono czynnością bardziej akceptowalną - a nawet zabawą - poprzez wybór takiej pasty i szczoteczki do zębów, jakie będą podobały się maluchowi i jakich będzie chciał używać.

Do szczotkowania należy stosować pasty z fluorem wysokiej jakości, dostosowane do wieku dzieci, nakładając jej śladową ilość (wielkości  ziarenka grochu). Najlepiej poszukać pasty do zębów z fluorem, która będzie miała przyjemny dla dziecka smak i kolor. 
Pasty do zębów przeznaczone dla potrzeb dorosłych mogą być nieodpowiednie - warto więc zadbać 
o to, by w rodzinie znalazło się więcej typów pasty do zębów.                                                          

Cechy dobrej szczoteczki:

 • wykonana z włosia nylonowego z oszlifowanymi zaokrąglonymi końcami włókien  o jednakowej średnicy,
 • miękką (soft) zaleca się dla dzieci wieku przedszkolnym podczas nauki szczotkowania,
 • część pracująca (główka) powinna być dość wąska i krótka, aby ułatwić swobodne ruchy w jamie ustnej,
 • szczoteczkę należy wymieniać co najmniej 3 miesiące lub częściej ( zmiana ułożenia włókien i kształtu szczotki wskazuje na konieczność jej zmiany).

Znajomość techniki szczotkowania zębów jest tak samo ważna, jak rodzaj wybranej pasty. 
Uczmy dzieci prawidłowej techniki jak najwcześniej, by zachęcić je do rozwijania dobrych nawyków dbania o zdrowie jamy ustnej. Wyjaśnienie sposobu szczotkowania zębów nie musi być skomplikowane.   Stomatolodzy zalecają aby do 6 roku życia rodzice nadzorowali szczotkowanie zębów u swoich dzieci a potem sami jeszcze raz wyszczotkowali dzieciom zęby. Należy rozpocząć od prostych kroków na dobry początek:  

 1. zaczynamy od powierzchni żujących, najpierw zęby górne potem dolne. Zaczynamy od tyłu i wykonując ruch szorujące przesuwamy się do przodu,
 2. następnie szczotkujemy powierzchnie zewnętrzne wykonując ruchy okrężne, 
 3. na końcu szczotkujemy powierzchnie zewnętrzne - podczas czyszczenia zębów przednich górnych musimy ustawić szczoteczkę pionowo i wykonywać ruchy wymiatające do dołu a  w zębach dolnych do góry                                                                                                       

Jak często szczotkować zęby ?

Przynajmniej dwa razy dziennie, rano i przed pójściem spać, po ostatnim posiłku.

Dobrze szczotkować też po słodkich przekąskach w ciągu dnia. Regularne szczotkowanie zębów należy wprowadzać jak najwcześniej, tak aby stało się nawykiem dla dziecka. Należy pamiętać o oczyszczaniu nie tylko zębów, ale dziąseł i języka.

Jeśli dziecko nie toleruje smaku pasty do zębów (chociaż teraz ich wybór jest bardzo duży i gama smaków też) trzeba zacząć od szczotkowania zmoczoną szczoteczką, a pastę wprowadzać stopniowo.

Jeśli zęby mleczne są ustawione dosyć ciasno i szczotkowanie przestrzeni międzyzębowych  jest nieskuteczne, można wdrożyć również nitkowanie, ale wykonuje to rodzic, bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić przyzębia. Najlepiej nitką z fluorem.

Prawidłowe czyszczenie zębów, pozwoli dziecku w przyszłości ograniczyć spotkania z dentystą do bezbolesnych wizyt kontrolnych.